În perioada 4-7 iulie, Asociația pentru promovarea turismului din Oradea și regiune (Visit Oradea), cu sprijinul Primăriei Oradea, al Asociației Deus Vult și al Muzeului orașului Oradea, organizează o nouă ediție a Festivalului Medieval Oradea.

Detalii legate de acest eveniment au fost prezentate de directorul Asociației pentru promovarea turismului din Oradea și regiune, Mihai Jurca, respectiv Bogdan Dărăban și Arany János din partea Asociației Deus Vult.

Conform organizatorilor, la cele patru zile de festival vor participa sute de cavaleri, luptători și personaje medievale din țară și de peste granițe, cu reconstituiri spectaculoase de bătălii istorice, muzică live, meșteșuguri și tradiții, jonglerii cu foc, într-o locație învăluită de istorie și legende – Cetatea Oradea, care în secolul XV a reprezentat unul dintre cele mai importante centre religioase și politice din sud-estul Europei.

“Festivalul are o tradiție de peste 25 de ani, crescând și dezvoltându-se de la an la an. Evenimentul readuce în fața noastră obiceiuri și tradiții, cavaleri și personaje medievale, care ne poartă într-o călătorie istorică. În aceste zile, Cetatea Oradea va deveni un centru medieval unde vizitatorul întâlnește meșteri, cavaleri, oșteni și domnițe, iar prin numeroasele activități interactive, de la atelierele meșteșugărești până la demonstrații de luptă și distracție pentru toate vârstele, orădenii vor putea participa la o reconstruire a istoriei”, a menționat Mihai Jurca.

Festivalul Medieval Oradea 2019, mai spectaculos ca anul trecut

Cu o participare de  50% mai mare decât anul trecut, în ceea ce privește prezența trupelor medievale, în 2019 festivalul va găzdui peste 600 de  cavaleri, luptători, arcași și călăreți cu catapulte și arme de asediu, adică nu mai puțin de 43 de trupe medievale din 11 țări: România, Slovacia, Ungaria, Bulgaria, Serbia, Ucraina, Franța, Rusia, Republica Moldova, Cehia și Croația.

De asemenea, vor fi prezenți la Oradea vedetele festivalelor medievale: Les Ecuyers de l’histoire din Franța și Agentúra Hector din Slovacia, precum și Bayard Medieval Fighting Club din Rusia, care pregătesc un turnir full contact spectaculos, turniruri și bătălii cu efecte vizuale și cascadorii, precum și demonstrații de luptă și un seminar dedicat luptătorilor.

Marea bătălie de anul acesta este intitulată “Războaielor Husite din perioada lui Sigismund de Luxemburg” și se va desfășura în două părți, prima având loc vineri de la ora 18, iar a două sâmbătă de la aceeași oră. Programul de turniruri, bătălii și luptele medievale se va desfășura în Parcul Cetății, publicul având posibilitatea să le vizioneze din trei tribune, respectiv prin transmisiile live pe ecranele din scena amenajată în curtea interioară.

Începând de vineri, pe scena din interiorul cetății, în fiecare seară a festivalului vor avea loc concerte susținute de artiști din țară și din străinătate: Rock the Symphony cu Dan Andrei Aldea, Dan Bittman, Cristi Minculescu, Călin Goia, Dan Teodorescu, Flavius Buzilă, Orchestra simfonică Bigg Dimm a Band a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj Napoca,  sâmbătă 6 iulie,100 Folk Celsius și Nicu Alifantis &ZAN, iar duminică, 7 iulie, Subcarpați. Concertele vor avea loc de la ora 20, respectiv 21.

Pentru ca participanții la festival să trăiască o experiență medievală autentică, trupele internaționale invitate le vor oferi zilnic concerte de muzică cu specific medieval și spectacole de dans medieval.

Organizatorii nu au uitat nici de cei mici: pentru ei va fi amenajată o zonă specială, unde va fi un parc de distracții, copiii având totodată și posibilitatea să participe la ateliere meșteșugărești, pictură pe ceramică sau lemn.

 „Îi așteptăm  pe toți orădenii, și nu numai, să treacă pragul cetății în 4-7 iulie, pentru a se bucura de atmosfera de sărbătoare medievală pe care am reușit s-o creăm împreună cu asociația Deus Vult, fără a cărui participare, sugestii și dedicației membrilor sigur nu am fi reușit să organizăm festivalul Medieval Oradea” a spus directorul APTOR la finalul conferinței.

Mai multe detalii legate de festival găsiți pe pagina web a evenimentului: www.festivalulmedievaloradea.ro .

PROGRAMUL FESTIVALULUI MEDIEVAL ORADEA

Vineri – 05.07.2019

Scena principală:

12:00 – 12:25 Hunyadi Mátyás Fekete Serege (demonstrații cu arme medievale)

15:00 – 15:25 Court of Lord de Peren (demonstrații medievale)

19:00 – 19:25 Anacronism (demonstrații medievale)

Curtea Palatului Princiar:

13:00 – 13:25 Kard és Kereszt Johannita Testvériség (demonstrații medievale)

16:00 – 16:25 Rosichi (demonstrații medievale)

20:00 – 20:25 Compania Draco Nigrus (demonstrații medievale)

Zona pentru copii:

14:00 – 14:25 Zolnok Lovagrend (demonstrații medievale)

17:00 – 17:25 Nokors – tir cu arcul

Zona Taberelor Medievale

10:00 – Concurs de tir cu arcul și Concert Peregrinii

11:00 – Jocuri vânătorești – Agentura Hector

12:00 – Jocuri nomade – Anda Lovaszharc, Vulturii din Călata, Nyugati Gyepu

13:00 – TURNIR – Les Ecuyers De L’Histoire

14:00 – Concert Hollóének si Remdih

16:00 – Jocuri vânătorești – Les Ecuyers De L’Histoire

17:00 – Marea Deschidere

18:00 – “Războaiele husite din perioada lui Sigismund de Luxemburg” – Agentura Hector și Les Ecuyers De L’Histoire

19:00 – Jocuri nomade

20:00 – TURNIR Agentura Hector

21:00 – Buhurt – Women Ring Fight 1 vs 1

22:00 – Jonglerii cu Foc – Hypnosis

Sâmbătă – 06.07.2019

Scena principală:

11:00 – 11:25 Peregrinii – muzică medievală

12:00 – 12:25 Templiere de Crucis Sanctae (demonstrații medievale)

15:00 – 15:25 Cavalerii Cetăților Bârsei (demonstrații medievale)

19:00 – 19:25 Beli Orlovi (demonstrații medievale)

21:30 – 21:45 Oțetaru Fireshow – Jonglerii cu Foc

Curtea Palatului Princiar:

13:00 – 13:25 SHS Fratres Armati – (demonstrații medievale)

14:00 – 14:30 Hollóének – muzică medievală

16:00 – 16:25 Red Cuvara (demonstrații medievale)

20:00 – 20:25 Hrafnarbroether (demonstrații medievale)

22:00 – 22:15 Oțetaru Fireshow – Jonglerii cu foc

Zona pentru copii:

12:00 – 12:30 Truverii – farse medievale

13:00 – 13:30 Remdih – muzică medievală

14:00 – 14:25 Antares Corporasion – demonstrații călare

16:00 – 16:30 Truverii – farse medievale

17:00 – 17:25 Soimanart – dresură de șoimi

19:00 – 19:30 Truverii – farse medievale

22:30 – 22:45 Oțetaru Fireshow – jonglerii cu foc

Zona Pieței Medievale (copacul cel bătrân din Parcul Cetății):

10:00 – 10:30 Truverii – farse medievale

16:00 – 16:30 Peregrinii – muzică medievală

19:00 – 19:30 Hollóének – muzică medievală

21:00 – 21:30 Remdih – muzică medievală

Zona Taberelor Medievale:

10:00 – Tap Fight 1 vs 1 și Concert Holloenek

11:00 – Jocuri vânătorești – Les Ecuyers De L’Histoire

12:00 – Jocuri nomade – Tir cu arcul călare

13:00 – TURNIR – Agentura Hector

14:30 – Peregrinii – muzică medievală

15:30 – Hollóének – muzică medievală

16:00 – Bridge Fight Competition

17:00 – Demonstrații de lupte călare cu Teutonii Transilvaniei și Vulturii din

18:00 – “Războaielor husite din perioada lui Sigismund de Luxemburg” – Agentura Hector și Les Ecuyers De L’Histoire

19:00 – Nomad Triatlon Competition

20:00 – TURNIR FULL CONTACT

21:00 – Pro Fight Octogon 1 vs 1 (MMA Medieval)

22:00 – Jonglerii cu Foc – Hypnosis Vampiria

Duminică – 07.07.2019

Scena principală:

11:00 – 11:25 Truverii – farse medievale

12:00 – 12:25 Cavalerii Cetăților Bârsei (demonstrații medievale)

13:00 – 13:30 Hollóének – muzică medievală

14:00 – 14:30 Peregrinii – muzică medievală

15:00 – 15:25 Ursul Brun – (demonstrații medievale)

Curtea Palatului Princiar:

13:00 – 13:25 Hunyadi Mátyás Fekete Serege – (demonstrații medievale)

15:00 – 15:30 Truverii – farse medievale

17:00 – 17:30 Peregrinii – muzică medievală

18:00 – 18:30 Remdih – muzică medievală

Zona pentru copii:

14:00 – 14:25 Vulturii din Călata (demonstrații medievale)

16:30 – 17:00 Truverii – farse medievale

18:00 –  18:40 Hollóének – muzică medievală

19:00 – 19:30 Peregrinii – muzică medievală

Zona Pieței Medievale (copacul cel bătrân din Parcul Cetății):

10:00 – 11:00 Peregrinii – muzică medievală

12:20 – 13:00 Truverii – farse medievale

15:00 – 15:40 Remdih – muzică medievală

Zona Taberelor Medievale:

11:00 – Competiție călare în stil nomad

13:00 – Competiție Buhurt pe echipe 3 vs 3

14:30 – Jocuri vânătorești

14:00 – Peregrinii – muzică medievală

15:30 – Hollóének – muzică medievală

16:00 – Free fight

17:30 – Închiderea oficială și înmânarea cupelor; Concerte Hollóének și Remdih.