Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a câștigat cu mare greutate finala turneului de la Dubai jucată în compania Elenei Rîbakina. Scorul final 3-6, 6-3, 7-6. Câștigarea acestei finale îi aduce Simone 696.860 de dolari şi 470 de puncte WTA.

Pentru Simona Halep aceasta este finala cu numărul 37 din carieră, a doua la Dubai, românca reușind o victorie muncită împotriva Elenei Rîbakina. Sportiva kazahă a dovedit superioritate, atât din punct de vedere fizic, cât și psihic. Nu a fost, însă, suficient ca să poată trece de tirul Simonei.

Simona Halep a pierdut primul set, scor 3-6, după 37 de minute de joc, dar a reuşit să se impună în al doilea, scor 6-,3 după 44 de minute.

În setul decisiv, Halep a fost condusă cu 3-1, însă a egalat la 3, iar apoi s-a impus în tie-break, scor 7-6, după un meci care a durat în total două ore şi 27 de minute.