Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a obţinut două mari victorii luni, în primele sale meciuri din Grupa a 2-a a turneului Mutua Madrid Open Virtual Pro.

Abonează-te la ȘTIRILE TRANSILVANIEI și pe GOOGLE NEWS

Cîrstea a învins-o în prima partidă pe Johanna Konta (Marea Britanie), 3-0, și a câștigat al doilea meci împotriva ucrainencei Elina Svitolina cu 4-2, după ce a salvat trei mingi de meci.

Din grupa Soranei Cîrstea la Mutua Madrid Open Virtual Pro face parte şi Victoria Azarenka (Belarus), care a fost învinsă luni de Johanna Konta cu 4-2.

Potrivit Eurosport, după anularea ediţiei 2020 a competiţiei pe zgură din capitala Spaniei, patronată de Ion Ţiriac, responsabilii turneului Mutua Madrid Open au decis să mizeze pe un turneu alternativ, disputat online, prin intermediul jocului video Tennis World Tour. Scopul acestei competiții virtuale are la bază strângerea de fonduri. Banii care vor fi strânși în urma acestui turneu online vor ajunge la jucătorii din partea inferioară a clasamentului, acei jucători care sunt cu adevărat afectați de efectele crizei provocate de pandemia de coronavirus.

28 de jucători au confirmat că vor evolua la acest turneu: Rafael Nadal, Andy Murray, Alexander Zverev, Benoit Paire, David Goffin, Fabio Fognini, Diego Schwartzman, Karen Khachanov, John Isner, Lucas Pouille, David Ferrer, Frances Tiafoe, Dominic Thiem, Kei Nishikori, la masculin, Elina Svitolina, Belinda Bencic, Kiki Bertens, Angelique Kerber, Madison Keys, Kristina Mladenovic, Carla Suarez Navarro, Victoria Azarenka, Johanna Konta, Fiona Ferro, Eugenie Bouchard, Sorana Cîrstea, Karolina Pliskova și Bianca Andreescu, la feminin.

Turneul Mutua Madrid Open Virtual Pro poate fi urmărit în direct pe Eurosport Player și eurosport.ro.

(FOTO CREDIT: brdbucharestopen.ro)

Rezultatele primei zile de la Mutua Madrid Open Virtual Pro

Masculin

Grupa 1

Rafael Nadal – Denis Shapovalov 4-3

Andy Murray – Benoit Paire 3-1

Grupa 2

Diego Schwartzman – David Ferrer 4-3

Diego Schwartzman – John Isner 3-1

Grupa 3

Stefanos Tsitsipas – Fabio Fognini 3-0

Fabio Fognini – Frances Tiafoe 4-3

Stefanos Tsitsipas – Kei Nishikori 3-0

Kei Nishikori – Frances Tiafoe 3-0

Grupa 4

David Goffin – Lucas Pouille 3-1

Alexander Zverev – Lucas Pouille 3-1

Feminin

Grupa 1

Belinda Bencic – Carla Suárez 3-1

Fiona Ferro – Karolina Pliskova 3-0

Grupa 2

Sorana Cîrstea – Johanna Konta 3-0

Sorana Cîrstea – Elina Svitolina 4-2

Johanna Konta – Victoria Azarenka 4-2

Grupa 3

Caroline Wozniacki – Kristina Mladenovic 4-2

Caroline Wozniacki – Bianca Andreescu 3-0

Bianca Andreescu – Madison Keys 4-3

Grupa 4

Kiki Bertens – Angelique Kerber 3-0

Programul zilei de marți

Susține platforma noastră de jurnalism independent printr-o donație:
PATREON
Sau fă o donație direct în contul nostru bancar: RO16BTRLRONCRT0517131201 - Banca Transilvania