1.7 C
Cluj-Napoca
AcasăȘTIRI ARADAglomerație mare, din nou, în Vama Nădlac 1

Aglomerație mare, din nou, în Vama Nădlac 1

Publicat în

spot_img
spot_img

Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Nădlac I este din nou aglomerat, duminică dimineaţă, şi se aşteaptă trei ore pentru efectuarea formalităţilor de intrare în România, iar la PTF Nădlac II, 40 de minute. Potrivit aplicaţiei online a Poliţiei de Frontieră care monitorizează traficul la frontiere, la Nădlac I sunt deschise şapte artere de intrare, cu tot atâtea puncte fixe de control, la care se adaugă 12 staţii mobile pentru verificarea documentelor. La Nădlac II, sunt deschise şase artere de intrare, scrie Agerpres.

Reprezentanţii Poliţiei de Frontieră Arad au declarat pentru sursa citată, că la Nădlac I s-a înregistrat un trafic mai mare în ultimele 24 de ore, pe ambele sensuri de tranzitare. Pe aici au intrat în România 5.850 de persoane cu 1.600 de mijloace de transport şi au ieşit 4.350 de persoane cu 1.100 de mijloace de transport.

Totuşi, în afară de aglomeraţie, un alt motiv pentru timpii mari de aşteptare la intrarea în ţară îl reprezintă „controalele amănunţite efectuate în vederea prevenirii răspândirii COVID-19”, respectiv triajele epidemiologice.

Pe sensul de ieşire din România, traficul se desfăşoară normal şi se aşteaptă 10-15 minute pentru formalităţi, la toate punctele de trecere din judeţul Arad.

Adrian Meitner

Articole recente

PREMIERĂ ÎN BAIA MARE: Primul film românesc despre viața lui George Enescu, proiectat în AULA CUNBM

„ENESCU, jupuit de viu” este capodopera propusă de Toma Enache, unul dintre cei mai activi...

Definiția dragostei pure din Maramureș: „Inima lui îmi grăiește”- Ioana Vlad

Ioana Vlad, o tânără artistă din inima folclorului maramureșean, din Săliștea de Sus, a...

24 iunie – Ziua Universală a Iei

Un promotor consecvent al costumului popular a fost Casa Regală a României.

Poliţiştii atrag atenţia asupra unei noi metode de înşelăciune, denumită „Coletul”

Oamenii primesc prin curier cotele nesolicitate, pentru care li se cer câteva sute de lei, obiectele din pachet valorând mult mai puţin

Mai multe articole de același fel

Ion Țiriac vrea să cumpere un castel aflat în vecinătatea reședinței Regelui Mihai I de la Săvârșin

Construit între anii 1876 și 1879 de familia Mocioni, de origine aromână, castelul este înconjurat de un vast domeniu de 80 de hectare, care include păduri, fânețe și teren arabil. Clădirea a servit drept reședință a familiei Mocioni-Teleki până în 1947, când a fost confiscată de stat în urma instaurării regimului comunist.