Se redeschide creșa din Sighișoara

Comitetul Local pentru Situații de Urgență Sighișoara a decis miercuri redeschiderea creșei din oraș pe perioada vacanței de vară, începând din 1 iulie.

Pentru a frecventa creșa pe perioada vacanței de vară, părinții/reprezentanții legali ai copiilor vor depune în perioada 25 iunie- 30 iunie (ora 12.00), la Direcția de Asistență Socială Sighișoara, o cerere – declarație pe propria răspundere.

Admiterea copiilor pentru a frecventa creșa se face în ordinea depunerii cererilor, în limita celor 15 locuri disponibile, și vor fi admiși cu prioritate copiii ai căror părinți/reprezentanți legali sunt încadrați în muncă și a căror prezență zilnică la locul de muncă este necesară fiind nevoie de includerea elevilor într-un sistem de îngrijire.

Informații suplimentare pentru înscrierea la Creșa Sighișoara pot fi obținute de la Direcția de Asistență Socială, Piața Muzeului, Nr. 7, tel. 0265 77.12.80, e-mail: das@sighisoara.org.ro.

“Am propus reluarea activitătii Creșei din cadrul Direcției de Asistență Socială Sighișoara. Creșa oferă servicii de îngrijire, supraveghere si educație pentru copii cu vârsta cuprinsă între 3 luni și 3 ani. Ne-am asigurat că se iau măsurile de protecție necesare: asigurarea materialelor pentru dezinfectare și igienă, privind asigurarea apei potabile, măsuri de igienă la intrarea în creșă, de igienă și comportament în timpul desfășurării procesului educativ, asigurarea triajului epidemiologic copiilor la intrare și instructajul părinților”, a declarat primarul Sighișoarei, Ovidiu Mălăncrăvean.

Ioana Pop