În prima semifinală a Cupei României la fotbal, Politehnica Iași a condus la Sfântu Gheorghe, dar Sepsi a întors rezultatul și s-a impus în final cu 5-1, informează frf.ro.

Abonează-te la ȘTIRILE TRANSILVANIEI și pe GOOGLE NEWS

Oaspeții au mers pe terenul celor de la Sepsi încrezători că vor ajunge în finala Cupei României, un obiectiv declarat încă din pauza de iarnă. Partida a început bine pentru ei, iar Andrei Cristea a deschis scorul din penalty în minutul 5, după un fault al lui Celea. Gazdele nu au cedat și au trecut la conducerea partidei, iar în minutul 25 Achahbar a adus egalarea cu un șut frumos de la marginea careului. Acesta a fost și rezultatul pauzei.

Potrivit frf.ro, ieșenii nu au început la fel de bine și a doua repriză, iar Lorand Fulop a adus-o pe Sepsi în avantaj cu o lovitură de cap. Gazdele au rămas sus, Florin Ștefan, participant la EURO 2019 anul trecut, a reușit o cursă în banda stânga și a centrat perfect pentru Achahbar, iar olandezul a reușit “dubla”. Poli nu a reușit să își mai revină, iar Carnat, dintr-un unghi imposibil și profitând de greșeala portarului Rusu, și Karanovic au închis tabela la 5-1.

Returul se dispută în perioada 7-9 iulie, dar Sepsi OSK este favorită să ajungă în premieră într-o finală a Cupei României!

Sepsi OSK – Poli Iași 5-1

Au marcat: Achahbar (25, 75), L. Fulop (52), Carnat (80), Karanovic (86) / A. Cristea (5 pen.)

Sepsi: Niczuly – Carnat, Bouhenna, Celea, Fl. Ștefan – Velev (I. Fulop, 46) (C. Popescu, 68), Vașvari – L. Fulop, Achahbar, M. Ștefănescu – Safranko (Karanovic, 67). Antrenor: Leo Grozavu.

Poli Iași: R. Rusu – Rodny Lopes, Klimavicius, Mihalache, Onea – Popadiuc (Platini, 46), De Iriondo (S. Șerban, 66), Bourama, Horșia (Grădinaru, 46) – Chacana (Omoh, 57), A. Cristea (Luckassen, 59). Antrenor: Mircea Rednic.

Rezultatul urmează să fie omologat.

Cealaltă semifinală se va disputa joi, 25 iunie, de la ora 20:00, între Dinamo și FCSB.

(FOTO: Facebook / Sepsi OSK)