Ștrandul Joy din Carei nu va mai fi deschis la 1 august din cauza creșterii îngrijorătoare a numărului de noi cazuri de COVID-19 în unele județe din zona de nord-vest a țării, a anunțat marți Primăria Carei.

Abonează-te la ȘTIRILE TRANSILVANIEI și pe GOOGLE NEWS

”Chiar dacă în Carei și în județul Satu Mare situația este sub control, dacă se deschide ștrandul ne putem trezi oricând ca noul coronavirus să fie adus în orașul nostru de către eventuali clienți infectați, veniți din județe precum Cluj, Sălaj, Maramureș, Bihor sau Bistrița. Întrucât sezonul estival oricum se apropie de sfârșit, am ajuns la concluzia că nu merită să riscăm atât de mult. Înțeleg că numeroși careieni, care nu au plecat nicăieri în concedii din cauza pandemiei, de abia așteaptă deschiderea ștrandului, dar nu ne dorim să creăm un focar de coronavirus în orașul nostru. Mai bine să așteptăm până anul viitor, când ștrandul va putea fi deschis în condiții de siguranță deplină. Poate până atunci vom reuși să scăpăm și de coronavirus”, a declarat primarul municipiului Carei, Eugen Kovacs, care a avut marți o întâlnire cu conducerea ștrandului, în urma căreia s-a luat decizia anulării deschiderii acestuia.

Susține platforma noastră de jurnalism independent printr-o donație:
PATREON
Sau fă o donație direct în contul nostru bancar: RO16BTRLRONCRT0517131201 - Banca Transilvania