CFR Cluj a învins luni seara Universitatea Craiova în finala Ligii 1, scor 3-1, și este campioana României la fotbal pentru al treilea sezon consecutiv.

Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 9, prin Nistor, care l-a învins pe Arlauskis cu un șut de la distanță.

CFR Cluj a revenit în joc înainte de pauză, iar Vinicius a egalat în minutul 36 cu o lovitură de cap.

După pauză, Boli a reușit să înscrie pentru CFR Cluj, tot cu capul, pentru 2-1, iar în minutul 77, Ciprian Deac a marcat din penalty golul care a stabilit scorul final.

CFR Cluj a câștigat titlul și va reprezenta România în preliminariile Ligii Campionilor.

(FOTO / VIDEO: CFR Cluj / Facebook)