Fundația Transilvania Trust invită publicul la expoziția “Castele și cetăți de pe Valea Someșului”, care va fi vernisată în 4 iulie, la ora 12:00, la Castelul Bánffy din Bonțida.
Expoziția prezintă unsprezece monumente din județul Cluj – unele mai populare, altele mai puțin cunoscute, ca de exemplu Castelul Bánffy din Borșa, Conacul Rhédey din Dăbâca sau Castelul Kornis din Mănăstirea.
“Câteva dintre aceste monumente servesc drept exemple pozitive, dar există și multe clădiri, ale căror istorii tragice se desfășoară în fața ochilor noștri. Un prim pas în demersul nostru este să atragem atenția asupra acestor valori culturale, păstrarea acestuia fiind responsabilitatea noastră comună”, au transmis reprezentanții Fundației Transilvania Trust.
La vernisaj vor participa Vákár István, vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, Claudiu Salanță, arhitectul șef al județului Cluj, Felix Marcu, directorul Muzeului Național de Istorie a Transilvaniei, Nagy Zoltán, președintele Fundației pentru Școală, și Hegedüs Csilla, președintele Fundației Transilvania Trust.
Expoziția este organizată în parteneriat cu Consiliul Județean Cluj, Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei și Centrul Cultural Clujean.
(SURSA FOTO: Bánffy Castle Bontida / Facebook)