Timişoreanul Cristian Măcelaru, dirijor de talie mondială și directorul muzical al Orchestrei Naţionale a Franţei, se va alătura galeriei de ambasadori ai Universităţii de Vest din Timişoara (UVT), în calitate de Doctor Honoris Causa, a anunțat luni universitatea.

Abonează-te la ȘTIRILE TRANSILVANIEI și pe GOOGLE NEWS

“România are nevoie de modele care să ne inspire tinerii şi să ne motiveze pe noi toţi, fiindcă o ţară nu poate creşte decât atunci când are o serie de repere care să-i ghideze parcursul. Pentru că “La UVT, Cultura este Capitală!”, îi vrem alături de universitate şi de timişoreni pe cei mai prolifici şi însemnaţi artişti de talie mondială, originari din oraşul nostru. Trebuie să le arătăm acestor artişti cu cotă internaţională recunoştinţa noastră şi să îi punem în valoare, pentru că astfel Timişoara va străluci în anul 2023, când oraşul nostru va trebui să ofere o agendă culturală remarcabilă pentru români şi europeni, deopotrivă. Cristian Măcelaru este unul dintre cei mai importanţi violonişti şi dirijori, iar realizările sale admirabile trebuie recunoscute şi apreciate, motiv pentru care UVT îi înmânează acest însemnat titlu, de Doctor Honoris Causa. Le adresăm autorităţilor locale şi judeţene, Primăriei Municipiului Timişoara şi Consiliului Judeţean Timiş, îndemnul de a completa seria de iniţiative culturale prin care UVT îi onorează pe marii artişti internaţionali timişoreni, onorând, la rândul lor, şi alte personalităţi ale scenelor internaţionale care sunt din Timişoara, viitori ambasadori şi promotori ai instituţiilor şi comunităţii din Timişoara în lume, pentru pregătirea calendarului cultural TM2023″, a declarat rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea.

Născut la Timişoara în urmă cu patruzeci de ani, Cristian Măcelaru se simte şi în prezent foarte ataşat de spiritul şi valorile oraşului, deşi a emigrat în Statele Unite la vârsta de şaptesprezece ani. Cariera sa muzicală de excepţie împleteşte virtuozitatea violonistică şi vocaţia dirijorală.

A fost cel mai tânăr prim-violonist al Orchestrei Simfonice din Miami, câştigând premiul Grammy pentru albumul Wynton Marsalis: Violin Concerto.

Cristian Măcelaru este dirijor principal al Orchestrei Simfonice din Koln, WDR Sinfonieorchester, care i-a prelungit recent contractul până în 2025. În acelaşi timp, Cristian Măcelaru a colaborat cu orchestrele simfonice din New York, San Francisco, Chicago, Cleveland, Houston, Baltimore, Los Angeles, Toronto, Seattle, Detroit, precum şi cu Bayerischen Rundfunk Symphonie-Orchester, Royal Concertgebouw Orchestra, Gewandhaus Orchester Leipzig, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, City of Birmingham Symphony Orchestra, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Halle Orchestra, Vienna Radio Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, BBC Symphony Orchestra şi multe altele.

UVT va anunţa în timp util data şi coordonatele evenimentului de acordare a titlului de Doctor Honoris Causa dirijorului şi violonistului Cristian Măcelaru, de îndată ce vor fi stabilite toate detaliile organizatorice.

(SURSA FOTO: Universitatea de Vest Timișoara)

Susține platforma noastră de jurnalism independent printr-o donație:
PATREON
Sau fă o donație direct în contul nostru bancar: RO16BTRLRONCRT0517131201 - Banca Transilvania