9.7 C
Cluj-Napoca
AcasăCULTECreștinii sunt așteptați la Timișoara pentru a-l prăznui pe Sfântul Ierarh Iosif...

Creștinii sunt așteptați la Timișoara pentru a-l prăznui pe Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș

Publicat în

spot_img
spot_img

Pelerini de pe întreg cuprinsul Mitropoliei Banatului și nu numai sunt așteptați în aceste zile la Timișoara pentru a participa la ceremoniile religioase organizate cu prilejul Sărbătorii Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș.

Programul va începe în seara de marți, 14 septembrie la ora 19, atunci când va fi oficiată slujba vecerniei cu litie. Aceasta va fi urmată de o procesiune cu sfintele moaște, iar la ora 23 este programată slujba Utreniei.

Sfânta Liturghie va începe la miezul nopții, după care se vor citi Acatistul Sfântului Iosif cel Nou de la Partoș, Acatistul Sfintei Cruci și Acatistul Maicii Domnului Pantanassa.

Programul complet al slujbelor religioase poate fi găsit pe pagina oficială a Mitropoliei Banatului: www.mitropolia-banatului.ro

Sfântul Iosif cel Nou de la Partoș a fost mitropolitul Timișoarei și apărător neînfrânt al Banatului. Și-a trăit viața în rugăciune, slujind Mântuitorului Hristos și aproapelui, iar pentru minunile săvârșite în timpul viețuirii sale pe pământ, dar și după mutarea la cele veșnice, a fost rânduit în cetele sfinților. Racla cu moaștele sale este depusă în Catedrala Mitropolitană din Timișoara. Sfântul Iosif cel Nou de la Partoș este prăznuit în fiecare an în data de 15 septembrie și reprezintă unul dintre hramurile Catedralei Ortodoxe din Timișoara.

Răzvan Idvorean

Articole recente

PREMIERĂ ÎN BAIA MARE: Primul film românesc despre viața lui George Enescu, proiectat în AULA CUNBM

„ENESCU, jupuit de viu” este capodopera propusă de Toma Enache, unul dintre cei mai activi...

Definiția dragostei pure din Maramureș: „Inima lui îmi grăiește”- Ioana Vlad

Ioana Vlad, o tânără artistă din inima folclorului maramureșean, din Săliștea de Sus, a...

24 iunie – Ziua Universală a Iei

Un promotor consecvent al costumului popular a fost Casa Regală a României.

Poliţiştii atrag atenţia asupra unei noi metode de înşelăciune, denumită „Coletul”

Oamenii primesc prin curier cotele nesolicitate, pentru care li se cer câteva sute de lei, obiectele din pachet valorând mult mai puţin

Mai multe articole de același fel

Meggyógyulni

Furcsa kérdést tesz fel Jézus Krisztus a 38 éve betegnek a Betesda tavánál: “Szeretnél-e meggyógyulni?” (János 5,6) Még gúnyolódásnak is vehetné akárki. Hogyan lehet ilyet kérdezni?

Ligile studențești din UPT provoacă elevii de liceu la o vacanță inedită, activă, în cadrul a două tabere de vară

Din dorința de a-i familiariza pe liceeni cu viața de student, de a-i ajută pentru o mai bună orientare în carieră, de a reduce rata abandonului universitar, ligile studențești din Universitatea Politehnica Timișoara îi provoacă pe elevi să participe la două tabere de vară organizate în cadrul UPT, unde vor avea ocazia de a avea o vacanță activă, inedită, plină de experiențe interesante.