8.7 C
Cluj-Napoca
AcasăȘTIRI BIHORA fost finalizată promenadă care leagă Parcul Libertății de Aleea Ștrandului din...

A fost finalizată promenadă care leagă Parcul Libertății de Aleea Ștrandului din Oradea

Publicat în

spot_img
spot_img

A fost finalizată noua legătură pietonală de pe malul drept al Crișului Repede, care trece pe sub podul 1 Decembrie 1918 (Dacia), făcând legătura între Parcul Libertății şi Aleea Ștrandului.

Promenada are o lungime de aproape 300 m, pornește de la Aleea Anna Marossy, din zona restaurantului Crinul Alb și ajunge până la Hotel Continental.

Aleea pietonală nou creată este o alternativă la traversarea prin pasajul subteran din B-dul Magheru, venind în întâmpinarea celor care vor să se recreeze, să se bucure de priveliștea și liniștea pe care o oferă apropierea Crișului Repede, evitând astfel traficul rutier.

Noua legătură pietonală va putea fi folosită și de bicicliștii care doresc să evite Pasajul Magheru.

Pentru siguranța pietonilor, pe toată lungimea aleii a fost montată o balustradă metalică de protecție.

Lucrările au fost realizate de firma S.C. Drumuri Orășenești, în baza acordului cadru de întreținere, reparații străzi, poduri și trafic rutier în municipiul Oradea.

Adrian Meitner

Articole recente

PREMIERĂ ÎN BAIA MARE: Primul film românesc despre viața lui George Enescu, proiectat în AULA CUNBM

„ENESCU, jupuit de viu” este capodopera propusă de Toma Enache, unul dintre cei mai activi...

Definiția dragostei pure din Maramureș: „Inima lui îmi grăiește”- Ioana Vlad

Ioana Vlad, o tânără artistă din inima folclorului maramureșean, din Săliștea de Sus, a...

24 iunie – Ziua Universală a Iei

Un promotor consecvent al costumului popular a fost Casa Regală a României.

Poliţiştii atrag atenţia asupra unei noi metode de înşelăciune, denumită „Coletul”

Oamenii primesc prin curier cotele nesolicitate, pentru care li se cer câteva sute de lei, obiectele din pachet valorând mult mai puţin

Mai multe articole de același fel