Simona Halep, de neoprit! S-a calificat în turul 3 la Australian Open. Cine este adversara din runda următoare

Data:

Românca a învins-o pe brazilianca Beatriz Haddad Maia (83 WTA), scor 6-2, 6-0.

Simona nu i-a oferit nicio șansă de break adversarei și a stat doar o oră și șase minute pe teren.

Simona Halep a reușit 15 lovituri câștigătoare și a comis 12 erori neforțate.

Beatriz Haddad Maia a reușit 5 lovituri câștigătoare și a comis 22 de erori neforțate.

În runda următoare la AO 2022, Simona Halep o va înfrunta pe muntenegreanca Danka Kovinic (98 WTA).

Kovinic a produs surpriza și a eliminat-o pe britanica de origine română Emma Răducanu (18 WTA), scor 6-4, 4-6, 6-3.

Simona Halep și Danka Kovinic s-au înfruntat o singură dată, în 2016, la București, pe zgură, în faza sferturilor de finală. Românca s-a impus facil, scor 6-4, 6-2.