Ce victorie! U BT Cluj Napoca succes pe terenul celor de la Unicaja Malaga, în Liga Campionilor

Data:

Campioana României la baschet masculin, U BT Cluj Napoca, a câștigat marți seară, primul meci din Grupa K a fazei Top 16 din Basketball Champions League, 79-73 în deplasare cu Unicaja Malaga.

“Alb-negrii” au început foarte bine partida din Spania, și conduceau cu 0 – 7. Echipa antrenată de Mihai Silvășan, a condus în primul sfert, și la o diferență de 8 puncte (11 -19), dar ibericii au redus puțin din handicap până la finalul primului sfert, unde s-a intrat la cabine cu scorul de 13-19.

Unicaja s-a trezit din amorțire, iar echipa clasată pe locul 11 în Spania, și- a adjudecat sfertul doi, ibericii au condus la două puncte 41-39, ca mai apoi studenții să revină în partidă, și să întoarcă rezultatul până la pauză 43-41.
Clujenii au controlat sfertul al treilea, conducând la un moment dat, la o diferență de 13 puncte pe tabelă (47-60), dar Unicaja a început cursa de urmărire, iar spaniolii s-au apropiat la doar 9 puncte (55-64).
Pe final de meci, gazdele, cu Francisco Alonso (17 puncte) și Axel Bouteille (16) drept cei mai buni marcatori, au redus diferența la doar 4 puncte (70 -74), cu 95 de secunde de ultimul fluier.

Patrick Richard a ieşit la rampă şi a transformat două aruncări libere, iar apoi i-a oferit un assist lui Stefan Bircevic, pentru o aruncare de trei puncte şi U Cluj obține o victorie istorică pentru România și pentru club.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

“Suntem foarte încântați de această victorie. Am avut puțin noroc întrucât i-am prins pe cei de la Malaga într-o formă mai slabă. Nu s-au antrenat în ultima perioadă din cauza unor probleme. Totuși, este o victorie mare, împotriva unei formații importante din Europa. Este un rezultat notabil pentru o echipă din România. Am arătat spirit de luptă, am izbutit 16 recuperări ofensive, ceea ce este remarcabil. Pe final cred că am controlat partida. A existat un moment când s-au apropiat. Este doar o partidă, am început cu dreptul, dar trebuie să rămânem concentrați și să muncim din greu pentru a ne îndeplini obiectivele. A fost o onoare pentru noi să jucăm la Malaga, știm ce înseamnă acest club în baschetul european. În lotul nostru sunt jucători care au mentalitatea potrivită și nu se tem de astfel de meciuri. Ei au avut atitudinea potrivită pentru a câștiga“.

MVP-ul echipei clujene a fost Elijah Stewart, cu 26 de puncte, 3 recuperări şi 3 pase decisive. La “U” au mai evoluat Karel Guzman 10 p, 3 rec, 1 pd, Stefan Bircevic 8 p, 4 rec, Dustin Hogue 8 p, 9 rec, 1 pd, Patrick Richard 8 p, 6 rec, 3 pd, Brandon Brown 15 p, 2 rec, 2 pd, Nandor Kuti 2 rec, 1 pd, Andrija Stipanovic 4 p, 4 rec, 2 pd.

Pentru Malaga au jucat Jaime Fernandez 11 p, 1 rec, 9 pd, Francis Alonso 17 p, 4 rec, 1 pd, Ruben Guerrero 5 p, 1 rec, Carlos Suarez 1 p, 3 rec, 1 pd, Axel Bouteille 16 p, 3 rec, 2 pd, Jonathan Barreiro 5 p, Dario Brizuela 9 p, 2 rec, 2 pd, Norris Cole 2 p, 1 rec, 2 pd, Yannick Nzosa 2 p, 2 rec, Micheal Eric 5 p, 7 rec.