25.7 C
Cluj-Napoca
AcasăSPORTDavid Popovici a triumfat în proba de 200 m liber la Cupa...

David Popovici a triumfat în proba de 200 m liber la Cupa României

Publicat în

spot_img
spot_img

David Popovici a câştigat proba de 200 m liber, joi, la Cupa României la înot pentru seniori în bazin de 50 de metri. Toate întrecerile sunt găzduite de Complexul Turistic de Nataţie din Târgovişte.

David Popovici obţinuse în prima zi victoria în proba de 100 m liber.

CSA Steaua, după cinci victorii în prima zi, a adăugat alte trei succese joi.

Rezultatele finalelor de joi la masculin:

50 m bras
1. Emil Dancaneţ (CSU Politehnica Timişoara) 00:28:99
2. Radu Vaipan (CSM Timişoara) 00:29:13
3. Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) 00:29:16

100 m spate
1. Andrei Mircea Anghel (CSM Bucureşti) 00:55:93
2. Andrei Ungur (CSM Braşov) 00:56:40
3. Denis Laurean Popescu (CSŞ Reşiţa) 00:56:64

200 m liber
1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 01:45:78
2. Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca) 01:52:07
3. Ştefan Cozma (SCM Bacău) 01:53:06

400 m mixt
1. Cristian Lăpădat (CSA Steaua Bucureşti) 04:26:21
2. Robert Andrei Badea (ACS Navi Bucureşti) 04:30:56
3. Mihnea Ionuţ Roşca (CSA Steaua Bucureşti) 04:40:91

Rezultatele finalelor de joi la feminin

50 m fluture
1. Bianca Andreea Costea (CSA Steaua Bucureşti) 00:27:87
2. Alexandra Bogdaneci (CSU Piteşti) 00:27:90
3. Maysa Raţiu (CSA Steaua Bucureşti) 00:28:17

200 m spate
1. Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 02:16:72
2. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 02:18:25
3. Delia Giorgiana Safcencu (CSM Piteşti) 02:19:08

100 m bras
1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 01:11:26
2. Brigitta Vass (CSŞ Viitorul Cluj-Napoca) 01:12:40
3. Paula Maria Boleacu (ACS Atena Sport Club Constanţa) 01:14:04

800 m liber
1. Emilia Colţi Dumitrescu (CS Petrolul Ploieşti) 09:22:69
2. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua Bucureşti) 09:27:60
3. Sara Daria Adam (LPS Alba Iulia) 09:29:51

ştafetă combinată 4×100 m liber
1. CSA Steaua Bucureşti (Constantin George Alexandru Stoica, Antonio Andrei Costroj, Maysa Raţiu, Maria Claudia Gâdea) 03:40:34
2. CSA Steaua Bucureşti (Octavian Miclean, Dragoş Ghile, Ana Maria Sibişeanu, Maria Verciuc) 03:41:24
3. CS Olimpia Bucureşti (Alexandru Constantinescu, Ştefania Călinoiu, Irina Ana Preda, Andrei Constantin Stoian) 03:50:77

Articole recente

Patru focare de COVID identificate în spitale din Timişoara şi Jimbolia

În spitalele din judeţul Timiș sunt 131 de bolnavi cu COVID-19 sau suspecţi

Tezaur unic în Europa, descoperit de arheologi în Bihor

Tezaurul va fi prezentat în totalitate după ce se vor efectua determinări cronologice cu ajutorul metodei C14, analize ADN şi cercetări antropologice.

Noroc cu seceta! Autoritățile au văzut că podul peste Mureş de la Săvârşin este foarte degradat, după ce nivelul apei a scăzut

Autorităţile au descoperit degradări la podul peste râul Mureş de la Săvârşin, după ce nivelul apei a scăzut foarte mult în ultimele săptămâni, fiind impuse unele restricţii de tonaj pentru vehicule.

CJ Timiș a lansat harta traseelor turistice din judeţ

Alin Nica, a declarat că este pentru prima dată când judeţul are o astfel de hartă, cu rute deja verificate, care conectează obiective turistice cu elemente de gastronomie şi posibilităţi de agrement şi de cazare.

Mai multe articole de același fel

Pugilistul de la CS Unirea Alba Iulia, Fățan Luca Petru, în lotul României, pentru Campionatul European de Box Cadeți

Fățan Luca Petru, pugilist legitimat la CS Unirea Alba Iulia și pregătit de către Andrei Dărămuș, face parte din lotul României care a făcut deplasarea în Turcia, la Erzurum, pentru a boxa la Campionatele Europene de Cadeți.

Dan Petrescu: Inspiraţia şi norocul vor decide calificarea

Antrenorul echipei de fotbal CFR Cluj, Dan Petrescu, a declarat într-o conferinţă de presă, că inspiraţia şi norocul vor decide calificarea în partida cu Şahtior Soligorsk din manşa secundă a turului 3 preliminar al Conference League.