David Popovici, nou record mondial la 100 de metri liber

Publicat în

spot_img
spot_img

David Popovici a reușit o cursă incredibilă în finala de la 100 m liber de la Roma și a luat aurul, cu timpul de 46,86, fiind un nou record mondial. El a reușit să doboare recordul stabilit de brazilianul Filho (46,91), la CM de la Roma, în 2009.

Elevul lui Adrian Rădulescu a întors al doilea după 50 de metri, în urma francezului Grouset, însă a avut o a doua lungime de bazin formidabilă. A tras tare și a trecut pe primul loc, apoi s-a distanțat uluitor pe ultimii 25 de metri. Niciun adversar nu l-a mai ajuns până la final.

Pe locul doi s-a clasat Kristof Milak (Ungaria), cu timpul 47,47, iar pe trei a terminat  italianul Alessandro Miressi, cu timpul 47,63.

Articole recente

REpowerEU | 1,4 miliarde de euro pentru proiecte de independenţă energetică şi combaterea sărăciei energetice

România a obţinut aproape 1,4 miliarde de euro pentru proiecte de independenţă energetică şi combaterea sărăciei energetice, după adoptarea propunerii REpowerEU în Consiliul Ecofin

Zeci de lansări de carte și evenimente culturale la Salonul Hunedorean al Cărții

Peste 80 de edituri şi-au anunțat și în acest an participarea, evenimentul fiind unul de neratat pentru oricine iubește cărțile și lectura.

Începând din noiembrie, Ryanair va opera zboruri spre Dublin de pe Aeroportul Internaţional Cluj

Zborurile spre Dublin vor fi operate îcu două frecvenţe pe săptămână, în zilele de marţi şi sâmbătă

Mai multe articole de același fel

Medalie de aur pentru Alexandru Sibișan (CS Unirea Alba Iulia), la Balcaniada de Judo, desfășurată în Muntenegru

Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia a obținut o performanță extraordinară la Balcaniada de Judo – Under 21, desfășurată în 1 și 2 octombrie la Podgorica, Muntenegru. Judoka Alexandru Sibișan a câștigat, la individual,  medalia de aur, la categoria de greutate 90 de kilograme.

Trei medalii de argint obținute de halterofila Virginia Mârza(CS Unirea Alba Iulia), la Campionatul Național de Haltere de la Ovidiu

Virginia Mârza, sportivă a CS Unirea Alba Iulia și elevă a Liceului cu Program Sportiv, a obținut 3 medalii de bronz la Campionatul Național de Haltere Juniori 1, desfășurat în perioada 27-29 septembrie în orașul Ovidiu, județul Constanța.