fbpx
15.7 C
Cluj-Napoca
AcasăȘTIRI TIMIȘDominic Fritz l-a primit pe Frank-Walter Steinmeier: Primul preşedinte al Germaniei aflat...

Dominic Fritz l-a primit pe Frank-Walter Steinmeier: Primul preşedinte al Germaniei aflat în vizită la Timişoara şi primul şef de stat străin în ultimii 20 de ani aflat în calitate oficială în oraşul nostru

Publicat în

spot_img
spot_img

Primarul municipiului Timişoara, Dominic Fritz (USR), l-a primit, joi, pe preşedintele Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, la Timişoara, menţionând că este prima vizită oficială în oraş a unui şef de stat străin în ultimii 20 de ani.

Preşedintele Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, a depus, joi, o coroană de flori la Monumentul Crucificării din faţa Catedralei Mitropolitane şi a participat la un concert la Filarmonica ”Banatul”.

”Preşedintele federal al Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, e la Timişoara. Primul preşedinte al Germaniei aflat în vizită la Timişoara şi primul şef de stat străin în ultimii 20 de ani aflat în calitate oficială în oraşul nostru. Nu a venit singur, este însoţit de o consistentă delegaţie formată din parlamentari, mediul de afaceri şi oameni de cultură. Şi-a prezentat omagiile la Monumentul Crucificare pentru eroii Revoluţiei. Ziua se încheie cu un concert la Filarmonică. Mâine (vineri – n.r.) vom vizita împreună oraşul şi se va întâlni cu mai mulţi timişoreni implicaţi în comunitate”, a scris pe pagina sa de Facebook Dominic Fritz.

Frank-Walter Steinmeier va vizita, vineri, Liceul ”Nikolaus Lenau” din Timişoara, liceu cu predare în limba germană, şi Sinagoga din Cetate.

Articole recente

Tururi ghidate gratuite pentru turiștii care vizitează Oradea

Asociaţia pentru Promovarea Turismului din Oradea şi Regiune oferă pentru al doilea an consecutiv, în fiecare weekend, începând cu 1 iunie 2023, tururi ghidate gratuite

Sindicatele din Educație resping propunerea Guvernului de majorări ale veniturilor personalului didactic

Guvernul a pregătit o ordonanţă de urgenţă care va asigura majorări ale veniturilor personalului didactic, didactic auxiliar şi nedidactic. Sindicatele respins oferta

Duminică, ora 18:00 U- BT Cluj Napoca -CSM CSU Oradea. Se joacă cu titlul pe masă. Clujenii pot deveni campioni pentru al treilea an...

U-Banca Transilvania şi CSM CSU Oradea se întâlnesc duminică, 28 mai, cu începere de la ora 18:00 în BT Arena, în meciul cu numărul VI din finala Ligii Naţionale.

Duminică, ora 14:00 Gloria Buzău – UTA. Manșa tur a barajului de retrogradare/promovare în Liga 1

Gloria Buzău și UTA Arad se întâlnesc duminică, 28 mai, cu începere de la ora 14.00, în manșa tur a barajului de retrogradare/promovare în Liga 1.

Mai multe articole de același fel

Atelier de traducere „Limba germană, cultură și traducere. Rolul limbilor străine și importanța competenței interculturale”, la Timișoara

Scopul atelierului a fost de a evidenția rolul traducerii în domeniul cultural și de a-i familiariza pe studenți cu aspecte legate meseria de traducător și de interpret, precum și cu tradiția limbii și a culturii germane în Timișoara.