-5.3 C
Cluj-Napoca
AcasăSPORTSâmbătă, ora 18:30 Hermannstadt - UTA Arad. Se anunță derby în Ardeal

Sâmbătă, ora 18:30 Hermannstadt – UTA Arad. Se anunță derby în Ardeal

Publicat în

spot_img
spot_img

Unul dintre derby-urile Ardealului, se va disputa sâmbătă, 29 iulie, și le va pune față în față, pe Hermannstadt și UTA Arad, meci contând pentru etapa 3 din Superliga.

Meciul se va disputa pe stadionul Municipal din Sibiu, și va începere la ora 18.30.

Hermannstadt ocupă locul 8, cu 3 puncte, sibienii înregistrând în primele două etape, o victorie (3-1 cu Politehnica Iași) și o înfrângere (0-1 cu Farul Constanța).

Hermannstadt a încheiat sezonul trecut pe locul 12 (locul 6 în play-out) după ce a suportat o penalizare de nouă puncte, dar fără această sancţiune ar fi fost la doar un punct de play-out la finalul sezonului regulat.

Echipa antrenată de Marius Măldărăşanu nu a pierdut nici un jucător de bază în această vară şi şi-a întărit lotul cu nume importante precum Cristian Neguţ (Chindia Târgoviște), Valerică Găman (Universitatea Craiova) şi Ruben Fonseca (Tondela), în timp ce Gabi Iancu a fost păstrat după ce a fost doar împrumutat de la FCU Craiova.

UTA Arad ocupă locul 13 cu 1 punct acumulat două două etape. În primele două runde ale Superligii, ²Bătrâna Doamnă² a înregistrat o remiză (1-1 cu Oțelul Galați) și o înfrângere (1-3 cu CFR Cluj).

În pauza competițională, arădenii s-au despărțit de mai mulți jucători, dar oficialii de pe Mureș au reușit mai multe transferuri care să acopere golurile lăsate de fotbaliști plecați.

Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în stagiunea precedentă: în sezonul regulat, Hermannstadt s-a impus în deplasare cu 2-1 în tur, pentru ca în retur, la Sibiu, să se înregistreze o remiză, scor 0-0, în timp ce UTA Arad a câştigat, pe teren propriu, partida din play-out, scor 1-0.

Sorin Giurca

Articole recente

PREMIERĂ ÎN BAIA MARE: Primul film românesc despre viața lui George Enescu, proiectat în AULA CUNBM

„ENESCU, jupuit de viu” este capodopera propusă de Toma Enache, unul dintre cei mai activi...

Definiția dragostei pure din Maramureș: „Inima lui îmi grăiește”- Ioana Vlad

Ioana Vlad, o tânără artistă din inima folclorului maramureșean, din Săliștea de Sus, a...

24 iunie – Ziua Universală a Iei

Un promotor consecvent al costumului popular a fost Casa Regală a României.

Poliţiştii atrag atenţia asupra unei noi metode de înşelăciune, denumită „Coletul”

Oamenii primesc prin curier cotele nesolicitate, pentru care li se cer câteva sute de lei, obiectele din pachet valorând mult mai puţin

Mai multe articole de același fel

Începe Festivalulul Internaţional de Teatru de la Sibiu

Festivalul Internaţional de Teatru (FITS), începe vineri cu două premiere mondiale, de la Tim Robbins şi Pippo Delbono, deschiderea instalaţiei video Not Once: Mikhail Baryshnikov şi Jan Fabre şi un concert Holograf în Piaţa Mare,