0.7 C
Cluj-Napoca
AcasăADMINISTRAȚIECinci proiecte votate de cetățenii din Brașov vor fi finanţate prin programul...

Cinci proiecte votate de cetățenii din Brașov vor fi finanţate prin programul de bugetare participativă al municipalităţii

Publicat în

spot_img
spot_img

O aplicaţie care oferă informaţii în timp real pentru transportul în comun, un proiect privind amplasarea de cişmele urbane şi unul de instalare a unor staţii de spălare a bicicletelor în oraş sunt trei dintre cele patru proiecte care au obţinut cel mai mare număr de voturi la categoriile lor în cadrul programului de bugetare participativă a municipiului Braşov de anul acesta.

Suma alocată pentru implementarea proiectelor propuse şi votate de braşoveni este de 2 milioane de lei, câte 500.000 de lei pentru fiecare domeniu, însă valoarea celor patru proiecte câştigătoare este este mai mică, astfel că va fi finanţată şi o propunere de pe lista de rezervă.

„Anul acesta avem cinci proiecte pe care primăria le va implementa în cadrul programului de bugetare participativă. Este cu atât mai important, pentru că braşovenii se implică în mod direct în gestionarea unei părţi a bugetului municipiului, adică a impozitelor şi taxelor locale pe care cetăţenii le plătesc, alocând fonduri pentru implementarea unor proiecte care au un impact în oraş şi rezolvă nişte probleme reale ale comunităţii. Poate cel mai bun exemplu la această ediţie este proiectul care a obţinut şi cel mai mare număr de voturi – aplicaţia care oferă informaţii în timp real pentru transportul în comun, care a fost propusă de o echipă de 8 tineri, între 15 şi 18 ani, şi care deja este o sursă de inspiraţie pentru operatorul de transport, care deja a demarat procedurile pentru implementarea unei astfel de aplicaţii”, a declarat, miercuri, conform unei informări transmisă de Primărie, primarul Allen Coliban.

În prima etapă a programului, cea de propuneri, au fost înregistrate 51 de idei de proiecte, dintre care 14 au fost declarate neeligibile deoarece erau propuse de persoane care nu erau cetăţeni ai Braşovului, iar alte 13 au fost doar nişte simple idei, fără detalii suplimentare.

Ulterior, cele 26 de proiecte rămase au fost examinate de experţi independenţi şi specialişti din primărie, care au evaluat posibilitatea implementării lor, astfel că în etapa finală, cea a votului, au ajuns 11 proiecte.

În afară de cele trei proiecte menţionate, vor mai fi implementate unul privind crearea unui „colţ Brassai” din piaţa care poartă numele artistului, cu o expoziţie permanentă în memoria acestuia şi o zonă de relaxare cu mobilier cu o capacitate de 100 de locuri, care să permită proiecţia de filme şi un proiect privind amenajarea unui parc de antrenamente fizice outdoor în cartierul Bartolomeu. 

Ioana Pop

Articole recente

PREMIERĂ ÎN BAIA MARE: Primul film românesc despre viața lui George Enescu, proiectat în AULA CUNBM

„ENESCU, jupuit de viu” este capodopera propusă de Toma Enache, unul dintre cei mai activi...

Definiția dragostei pure din Maramureș: „Inima lui îmi grăiește”- Ioana Vlad

Ioana Vlad, o tânără artistă din inima folclorului maramureșean, din Săliștea de Sus, a...

24 iunie – Ziua Universală a Iei

Un promotor consecvent al costumului popular a fost Casa Regală a României.

Poliţiştii atrag atenţia asupra unei noi metode de înşelăciune, denumită „Coletul”

Oamenii primesc prin curier cotele nesolicitate, pentru care li se cer câteva sute de lei, obiectele din pachet valorând mult mai puţin

Mai multe articole de același fel

Târg de Sânziene cu meșteșugari locali la Râșnov

După succesul Târgului de Florii, 21 de meșteșugari iscusiți din Râșnov și Țara Bârsei vor fi prezenți în Piața Unirii din Râșnov la Târgul de Sânziene, sâmbătă 22 iunie în intervalul 10:00 - 20:00, cu produse diverse precum îmbrăcăminte, accesorii, piese de decor, bunătăți dulci și sărate.